Detailed Schedule
TE
Tennis
Mon Oct 4
LocationStart TimeEvent ResultReports
Centre Court10:00Singles Men 1st Round Match 15
IND - Bopanna Rohan vs
UGA - Buyinza Robert
Centre CourtFollowed BySingles Women 1st Round Match 9
AUS - Rogowska Olivia vs
SCO - Brown Mhairi
Centre CourtFollowed ByDoubles Mixed 1st Round Match 1
AUS - A. RODIONOVA / P. HANLEY vs
IND - N. SANJEEV / R.M. BOPANNA
Centre Court17:09Singles Men 1st Round Match 16
BAR - King Darian vs
AUS - Luczak Peter
Centre CourtFollowed ByDoubles Mixed 1st Round Match 8
LCA - S.N. ROHEMAN / A. RICHELIEU vs
IND - S. MIRZA / L.A. PAES
Court 110:00Singles Men 1st Round Match 9
AUS - Jones Greg vs
BER - Manders Gavin
Court 1Followed BySingles Women 1st Round Match 11
IND - Chakravarthi Rushmi vs
LES - Montlha Pinki Agnes
Court 117:08Singles Women 1st Round Match 3
LES - Nqosa Nthabiseng Eunicia vs
IND - Venkatesha Poojashree
Court 1Followed ByDoubles Mixed 1st Round Match 6
BER - T. LAMBERT / D. THOMAS vs
ENG - A. SMITH / R.D. HUTCHINS
Court 2Followed BySingles Men 1st Round Match 8
LCA - Richelieu Alberton vs
ENG - Goodall Josh
Court 210:00Singles Men 1st Round Match 13
WAL - Milton Josh vs
KEN - Mwangi Francis
Court 217:07Doubles Mixed 1st Round Match 3
ENG - S. BORWELL / K. SKUPSKI vs
NZL - M. ERAKOVIC / R. STATHAM
Court 310:00Singles Women 1st Round Match 2
KIR - Keebwa Maetiu vs
BAH - Russell Larikah
Court 3Followed BySingles Men 1st Round Match 12
SOL - Patrick Leong Michael vs
ENG - Ward James
Court 3Followed ByDoubles Mixed 1st Round Match 4
BAH - L. RUSSELL / M. ROLLE vs
GGY - H. WATSON / P. OGIER
Court 317:13Doubles Mixed 1st Round Match 7
AUS - S. PEERS / M. EBDEN vs
SCO - J. RAE / C. FLEMING
Court 3Followed ByDoubles Mixed 1st Round Match 2
UGA - J. NANFUKA / D.K. MUGABE vs
SCO - M. BROWN / J. MURRAY
Court 410:00Singles Women 1st Round Match 14
BER - Lambert Jacklyn vs
UGA - Nanfuka Jalia
Court 4Followed BySingles Men 1st Round Match 6
UGA - Mugabe Duncan Kasumba vs
PAK - Qureshi Aisam-ul-haq
Court 510:08Singles Women 1st Round Match 6
MDV - Mahir Aminath Irufa vs
SVG - Williams Loyce Roxann
Court 5Followed ByDoubles Mixed 1st Round Match 5
MRI - S. GHOSH / K. PATEL vs
SRI - A.A. MUTTIAH / H.D. GODAMANNA
Court 610:00Singles Men 1st Round Match 2
BER - Thomas David vs
SRI - Jayawickreme Amresh
Court 6Followed BySingles Women 1st Round Match 13
NZL - Erakovic Marina vs
BAH - Fountain Nikkita
Tue Oct 5
LocationStart TimeEvent ResultReports
Centre Court10:07Singles Men 1st Round Match 5
AUS - Ebden Matt vs
GGY - Ogier Patrick
Centre Court11:45Singles Men 1st Round Match 1
IND - Devvarman Somdev vs
BAH - Mullings Devin
Centre Court13:53Singles Men 1st Round Match 11
SCO - Murray Jamie vs
BAH - Carey Rodney
Centre Court17:04Singles Men 1st Round Match 4
BAR - Lewis Haydn Lee vs
NZL - Statham Rubin
Centre Court18:33Doubles Men 1st Round Match 1
IND - C.G.S.M. BHUPATHI / L.A. PAES vs
SRI - T. DINESHKANTHAN / R.A. JAYAWICKREME
Court 110:10Singles Men 1st Round Match 14
ENG - Hutchins Ross vs
PAK - Khan Aqeel
Court 112:07Singles Men 1st Round Match 7
SRI - Dineshkanthan Thangarajah vs
BAH - Rolle Marvin
Court 113:44Singles Women 1st Round Match 8
SRI - Muttiah Amritha vs
ENG - Smith Anna
Court 117:08Doubles Women 1st Round Match 7
IND - N. SANJEEV / P. VENKATESHA vs
MDV - A.I. MAHIR / A. SOLIH
Court 118:12Doubles Mixed Quarterfinals Quarterfinal 1
AUS - A. RODIONOVA / P. HANLEY vs
SCO - M. BROWN / J. MURRAY
Court 29:58Singles Women 1st Round Match 15
MDV - Solih Aminath Maleela vs
COK - Teei Brittany
Court 210:53Doubles Men 1st Round Match 2
ENG - J. GOODALL / J. WARD vs
KEN - F. MWANGI / D.O. OKOTH
Court 212:49Doubles Men 1st Round Match 7
AUS - M. EBDEN / G. JONES vs
UGA - R. BUYINZA / D.K. MUGABE
Court 310:10Singles Women 1st Round Match 10
GIB - Carreras Amanda vs
KIR - Keeba Tiriata
Court 311:03Singles Women 1st Round Match 7
LCA - Roheman Stacey vs
MRI - Ghosh Sohinee
Court 313:44Doubles Men 1st Round Match 3
AUS - P. HANLEY / P. LUCZAK vs
PAK - A. KHAN / A.U.H. QURESHI
Court 317:06Doubles Men 1st Round Match 6
SRI - H.D. GODAMANNA / R. RAJAPAKSE vs
ENG - R.D. HUTCHINS / K. SKUPSKI
Court 318:21Doubles Men 1st Round Match 4
BAH - D. MULLINGS / M. ROLLE vs
WAL - C. LEWIS / J. MILTON
Court 410:09Singles Women 1st Round Match 4
BER - Lambert Tara vs
GGY - Watson Heather
Court 411:13Singles Men 1st Round Match 3
WAL - Lewis Chris vs
SCO - Fleming Colin
Court 413:54Doubles Women 1st Round Match 4
SCO - M. BROWN / J. RAE vs
BER - J. LAMBERT / T. LAMBERT
Court 511:07Singles Men 1st Round Match 10
MRI - Patel Kamil vs
SRI - Godamanna Harshana
Court 513:18Doubles Women 1st Round Match 2
KIR - T. KEEBA / M. KEEBWA vs
BAH - N. FOUNTAIN / L. RUSSELL
Wed Oct 6
LocationStart TimeEvent ResultReports
Centre Court10:00Singles Men 2nd Round Match 17
IND - Devvarman Somdev vs
SRI - Jayawickreme Amresh
Centre Court11:04Singles Women 2nd Round Match 24
COK - Teei Brittany vs
IND - Mirza Sania
Centre Court12:16Singles Men 2nd Round Match 24
IND - Bopanna Rohan vs
AUS - Luczak Peter
Centre Court17:06Singles Men 2nd Round Match 19
AUS - Ebden Matt vs
PAK - Qureshi Aisam-ul-haq
Centre Court19:00Doubles Men 1st Round Match 8
SCO - C. FLEMING / J. MURRAY vs
IND - R.M. BOPANNA / S.K. DEVVARMAN
Court 110:07Singles Women 2nd Round Match 19
AUS - Peers Sally vs
MDV - Mahir Aminath Irufa
Court 110:55Singles Women 2nd Round Match 17
AUS - Rodionova Anastasia vs
BAH - Russell Larikah
Court 112:06Singles Women 2nd Round Match 18
IND - Venkatesha Poojashree vs
GGY - Watson Heather
Court 117:37Doubles Women Quarterfinals Quarterfinal 2
IND - R. CHAKRAVARTHI / S. MIRZA vs
SCO - M. BROWN / J. RAE
Court 119:37Doubles Mixed Quarterfinals Quarterfinal 2
ENG - S. BORWELL / K. SKUPSKI vs
GGY - H. WATSON / P. OGIER
Court 210:12Singles Men 2nd Round Match 23
WAL - Milton Josh vs
ENG - Hutchins Ross
Court 211:46Singles Women 2nd Round Match 23
NZL - Erakovic Marina vs
BER - Lambert Jacklyn
Court 212:42Singles Men 2nd Round Match 20
BAH - Rolle Marvin vs
ENG - Goodall Josh
Court 217:10Doubles Women Quarterfinals Quarterfinal 1
AUS - S. PEERS / A. RODIONOVA vs
BAH - N. FOUNTAIN / L. RUSSELL
Court 218:38Doubles Men Quarterfinals Quarterfinal 2
AUS - P. HANLEY / P. LUCZAK vs
WAL - C. LEWIS / J. MILTON
Court 310:07Singles Women 2nd Round Match 20
MRI - Ghosh Sohinee vs
ENG - Smith Anna
Court 311:32Singles Men 2nd Round Match 22
SCO - Murray Jamie vs
ENG - Ward James
Court 312:57Singles Women 2nd Round Match 21
AUS - Rogowska Olivia vs
GIB - Carreras Amanda
Court 317:15Doubles Men 1st Round Match 5
BER - G. MANDERS / D. THOMAS vs
BAR - D. KING / H.L. LEWIS
Court 318:50Doubles Women Quarterfinals Quarterfinal 3
LES - P.A. MONTLHA / N.E. NQOSA vs
AUS - J. MOORE / O. ROGOWSKA
Court 410:09Singles Men 2nd Round Match 21
AUS - Jones Greg vs
SRI - Godamanna Harshana
Court 412:00Singles Men 2nd Round Match 18
SCO - Fleming Colin vs
NZL - Statham Rubin
Court 417:10Doubles Mixed Quarterfinals Quarterfinal 3
MRI - S. GHOSH / K. PATEL vs
ENG - A. SMITH / R.D. HUTCHINS
Court 513:12Singles Women 2nd Round Match 22
IND - Chakravarthi Rushmi vs
ENG - O'Brien Katie
Thu Oct 7
LocationStart TimeEvent ResultReports
Centre Court10:05Singles Men Quarterfinals Quarterfinal 3
AUS - Jones Greg vs
ENG - Ward James
Centre Court11:59Singles Men Quarterfinals Quarterfinal 1
IND - Devvarman Somdev vs
NZL - Statham Rubin
Centre Court13:54Singles Women Quarterfinals Quarterfinal 4
NZL - Erakovic Marina vs
IND - Mirza Sania
Centre Court15:29Doubles Men Quarterfinals Quarterfinal 4
AUS - M. EBDEN / G. JONES vs
IND - R.M. BOPANNA / S.K. DEVVARMAN
Centre Court17:30Singles Women Quarterfinals Quarterfinal 3
AUS - Rogowska Olivia vs
IND - Chakravarthi Rushmi
Centre Court19:24Doubles Mixed Quarterfinals Quarterfinal 4
SCO - J. RAE / C. FLEMING vs
IND - S. MIRZA / L.A. PAES
Court 110:07Singles Men Quarterfinals Quarterfinal 2
AUS - Ebden Matt vs
ENG - Goodall Josh
Court 112:51Singles Women Quarterfinals Quarterfinal 1
AUS - Rodionova Anastasia vs
GGY - Watson Heather
Court 114:45Doubles Men Quarterfinals Quarterfinal 1
IND - C.G.S.M. BHUPATHI / L.A. PAES vs
ENG - J. GOODALL / J. WARD
Court 117:29Doubles Mixed Semifinals Semifinal 1
AUS - A. RODIONOVA / P. HANLEY vs
ENG - S. BORWELL / K. SKUPSKI
Court 212:11Doubles Men Quarterfinals Quarterfinal 3
BAR - D. KING / H.L. LEWIS vs
ENG - R.D. HUTCHINS / K. SKUPSKI
Court 310:09Singles Women Quarterfinals Quarterfinal 2
AUS - Peers Sally vs
ENG - Smith Anna
Court 311:44Singles Men Quarterfinals Quarterfinal 4
WAL - Milton Josh vs
AUS - Luczak Peter
Court 313:35Doubles Women Quarterfinals Quarterfinal 4
IND - N. SANJEEV / P. VENKATESHA vs
ENG - S. BORWELL / A. SMITH
Fri Oct 8
LocationStart TimeEvent ResultReports
Centre Court11:06Singles Men Semifinals Semifinal 1
IND - Devvarman Somdev vs
AUS - Ebden Matt
Centre Court12:32Singles Women Semifinals Semifinal 2
AUS - Rogowska Olivia vs
IND - Mirza Sania
Centre Court14:46Doubles Men Semifinals Semifinal 2
ENG - R.D. HUTCHINS / K. SKUPSKI vs
IND - R.M. BOPANNA / S.K. DEVVARMAN
Centre Court16:59Doubles Men Semifinals Semifinal 1
IND - C.G.S.M. BHUPATHI / L.A. PAES vs
AUS - P. HANLEY / P. LUCZAK
Centre Court18:28Singles Women Semifinals Semifinal 1
AUS - Rodionova Anastasia vs
AUS - Peers Sally
Court 111:14Singles Men Semifinals Semifinal 2
AUS - Jones Greg vs
AUS - Luczak Peter
Court 117:08Doubles Women Semifinals Semifinal 2
AUS - J. MOORE / O. ROGOWSKA vs
IND - N. SANJEEV / P. VENKATESHA
Court 120:28Doubles Mixed Semifinals Semifinal 2
ENG - A. SMITH / R.D. HUTCHINS vs
SCO - J. RAE / C. FLEMING
Sat Oct 9
LocationStart TimeEvent ResultReports
Centre Court17:01Singles Women Finals Gold Medal Match
AUS - Rodionova Anastasia vs
IND - Mirza Sania
Centre CourtFollowed BySingles Women Medal Ceremony
Centre Court19:35Doubles Men Finals Gold Medal Match
AUS - P. HANLEY / P. LUCZAK vs
ENG - R.D. HUTCHINS / K. SKUPSKI
Centre CourtFollowed ByDoubles Men Medal Ceremony
Centre Court21:49Doubles Women Semifinals Semifinal 1
AUS - S. PEERS / A. RODIONOVA vs
IND - R. CHAKRAVARTHI / S. MIRZA
Court 117:03Singles Women Finals Bronze Medal Match
AUS - Peers Sally vs
AUS - Rogowska Olivia
Court 119:35Doubles Men Finals Bronze Medal Match
IND - C.G.S.M. BHUPATHI / L.A. PAES vs
IND - R.M. BOPANNA / S.K. DEVVARMAN
Sun Oct 10
LocationStart TimeEvent ResultReports
Centre Court17:04Doubles Women Finals Gold Medal Match
AUS - S. PEERS / A. RODIONOVA vs
AUS - J. MOORE / O. ROGOWSKA
Centre CourtFollowed ByDoubles Women Medal Ceremony
Centre Court19:17Singles Men Finals Gold Medal Match
IND - Devvarman Somdev vs
AUS - Jones Greg
Centre CourtFollowed BySingles Men Medal Ceremony
Centre Court21:31Doubles Mixed Finals Gold Medal Match
AUS - A. RODIONOVA / P. HANLEY vs
SCO - J. RAE / C. FLEMING
Centre CourtFollowed ByDoubles Mixed Medal Ceremony
Court 117:06Doubles Women Finals Bronze Medal Match
IND - R. CHAKRAVARTHI / S. MIRZA vs
IND - N. SANJEEV / P. VENKATESHA
Court 118:42Singles Men Finals Bronze Medal Match
AUS - Ebden Matt vs
AUS - Luczak Peter
Court 120:25Doubles Mixed Finals Bronze Medal Match
ENG - S. BORWELL / K. SKUPSKI vs
ENG - A. SMITH / R.D. HUTCHINS
This Website is closed and for reference purposes only
Copyright © 2005 - 2010. All Rights Reserved. Best View with 1024x768 Resolution